2021 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitimde İşbirliği Ortaklıkları faaliyeti kapsamında desteklenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi koordinatörlüğünde devam eden “Encouraging Young Farmers To Produce Compost For Healthy Soil And Organic Food Using Innovative Solutions – COMPOSTER” başlıklı projenin ikinci ulusötesi bilgi paylaşımı toplantısı 17-21 Temmuz 2023 tarihleri arasında VšĮ “Žiedinė ekonomika” Vilnius, Lithuania Tarım Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya ÇOMÜ ekibinden proje koordinatörü Prof. Dr. Hasan Özcan ve araştırmacılar Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Prof. Dr. Yasemin Kavdır yanı sıra, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, Prof. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürlüğünden Öğr. Gör. Burcu Kayacı, Öğr. Gör. Kadir Yılmaz ve Dr. Savaş Gürdal, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kamil Ekinci ve Ziraat Mühendisi Emine Ekinci ile İspanya Cartagena Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Angel Faz Cano olmak üzere tüm proje ekibi katılım gösterdi.

Toplantının 17 Temmuz 2023 tarihindeki ilk oturumunda Litvanya koordinatörü Domantas Tracevicius ve proje koordinatörü Prof. Dr. Hasan Özcan açılış konuşmalarını yaptı. Açılış konuşmalarını takiben Prof. Dr. Ángel Faz Cano, Prof. Dr. Yasemin Kavdır, Öğr. Gör. Kadir Yılmaz, Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu ve  Prof. Dr. Kamil Ekinci proje konusu ile ilgili çeşitli sunumlar gerçekleştirdi.  Proje koordinatörü Prof. Dr. Hasan Özcan ve Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal projede gelişmeler, çıktılar ve bundan sonra yapılacaklar ile ilgili sunum yaptı ve proje ile ilgili gelişmeler tüm proje ekibi tarafından tartışıldı.   Sunumlar ardından proje ekibi odak grup toplantısını gerçekleştirdi.

Etkinliğin izleyen günlerinde Litvanya da Vilnius ve çevresindeki kompost üretim çiftlikleri ziyaret edildi. Özel şirket ve şahıslar tarafından işletilen hayvan gübresi ve diğer organik atıkları kompostlama tesisleri proje ekibine sahada çalışan teknik personel ve çiftlik sahipleri tarafından detaylı bilgiler aktarıldı.